אחסון אתרים – מילון מונחים

תחום אחסון האתרים מלא במונחים שנראים זרים, מוזרים ואפילו קצת מפחידים. כבעלי אתרים או בלוגים, כדאי לכם להכיר את המונחים האלה קצת יותר מקרוב, מכיוון שאחסון האתר מהווה חלק משמעותי וחשוב בניהול ובקידום שלו. אחסון הוא בעצם התשתית, היסודות של הבניין שעליו אתם בונים ומחזיקים את האתר שלכם.

הכנו עבורכם מילון מונחים שקשורים בנושא אחסון אתרים:

שרת – שרת (או Web server) הוא קודם כל מחשב. מדובר בדרך כלל במחשב חזק, עליו מותקנת תוכנת ניהול מיוחדת. השרת משמש כמחשב האחסון של האתר שלכם. עליו שומרים את הקבצים השונים, את מערכת ניהול התוכן (כמו וורדפרס), ודרכו אפשר להפעיל שירותים שונים כמו דואר אלקטרוני. השרת מחובר לאינטרנט ומציג את האתר שלכם לכל מי שמבקש לראות אותו. טכנית, אתם יכולים לאחסן את האתר שלכם גם על המחשב שלכם בבית (כמובן שהוא יצטרך לעבור קונפיגורציה מסוימת), ולהגיש את האתר דרך המחשב הפרטי שלכם. אף אחד לא עושה זאת כמעט, משום שיש צורך במחשב חזק, מהיר, עם תקשורת נתונים איכותית, שיהיה זמין ויציב 24/7. לשם כך, פשוט קונים מקום בשרת המתוחזק על ידי חברת אחסון אתרים  – זה כמו לשכור דירה במקום לקנות מגרש ולבנות בית מאפס. בשתי השיטות יהיה לכם מקום לגור, אבל שיטה אחת יותר קלה וזולה, ומאפשרת גמישות רבה יותר בהעברת האתר במידת הצורך.

כתובת IP – רצף מספרים ייחודי המזהה מחשבים שונים המחוברים לאינטרנט (למשל: 192.168.55.22). למחשב האישי שלכם יש כתובת אייפי, כמו גם לטלפון הנייד וכל מכשיר אחר שמתחבר לאינטרנט. כמובן, גם לשרת האחסון שעליו נמצא האתר שלכם יש כתובת אייפי. הכתובת הזו מאפשרת למחשבים השונים להתחבר ולתקשר ביניהם. למרות שאפשר להגיע לאתרי אינטרנט באמצעות הקלדת כתובת ה-IP שלהם, לרוב נקליד את שם הדומיין שלהם (או נקליק על לינק או תוצאת חיפוש בגוגל), ומערכת מיוחדת של שרתים גלובליים, הנקראת DNS, תגיד למחשב שלנו איפה נמצא האתר שביקשנו, ותחבר אותנו אליו.

שם דומיין – שם הדומיין הוא הכתובת של אתר האינטרנט שלכם. למשל: mysite.co.il. הקלדה של הדומיין בשורת הכתובת בדפדפן, תביא את הגולש לאתר שלכם. זוהי דרך קלה לזכור ולהגיע אל האתר, למרות שמאחורי הדומיין מסתתרת תמיד כתובת IP מספרית. כתובת ה-IP מסובכת לזכירה וגם עלולה להשתנות מדי פעם, כאשר מחליפים שרת. לכן, לכל אתר אינטרנט צריך לקנות דומיין, שמהווה מעין מספר "עקוב אחרי" קל לזיהוי. כאשר אתם מקלידים כתובת של אתר בדפדפן (ואפילו כאשר אתם מקליקים על תוצאת חיפוש בגוגל), יש מערכת שלמה של מחשבים בינלאומיים שנקראת DNS, והיא בודקת איפה השרת שמשויך לכתובת שביקשתם, מה כתובת ה-IP שלו ומעבירה אתכם לאתר. התהליך לוקח זמן קצר מאוד ולכן רוב הגולשים לא מודעים לו בכלל.

DNS – ראשי תיבות של Domain Name Server. מדובר ברשת שרתים שמהווה את "ספר הטלפונים" של האינטרנט. אנחנו ניגשים לאתרי אינטרנט באמצעות הכתובת המילולית שלהם (למשל thiswebsite.com), אבל מאחורי כל כתובת מילולית יש כתובת IP מספרית, שאותה אנחנו צריכים כדי להתחבר לאתר. על מנת שלא נצטרך להקליד או לזכור שורות של מספרים רנדומליים, קיימים מחשבים שמבצעים את ההפניה עבורנו, ואלו הם שרתים הנקראים DNS.

למה אתם צריכים להכיר את המונח הזה כבעלי אתרים? כאשר אתם מקימים אתר חדש, אתם קונים עבורו שם דומיין. כדי שכל גולש יוכל להגיע לאתר, צריך לעדכן את "ספר הטלפונים" ולהגיד ל-DNS מה כתובת האייפי של האתר שלכם. אם לא תעדכנו את ה-DNS, אף אחד לא יוכל לראות את האתר שלכם. עדכון ה-DNS מתבצע בדרך כלל באתר החברה שבה קניתם את הדומיין (חברה זו נקראת "רשם דומיינים"). יש לבצע עדכון DNS גם כאשר מעבירים אתר מאחסון לאחסון – מכיוון שאז כתובת האייפי של האתר משתנה.

סיפאנל – כשאתם קונים אחסון מסוג כלשהו, אתם לרוב מקבלים גם גישה לשרת עצמו, בצורה כזו או אחרת. על מנת שלא תצטרכו ללמוד לתפעל מערכות הפעלה של שרתים, אתם מקבלים שם וסיסמא ללוח בקרה גרפי ונוח לשימוש, שמאפשר לכם לגשת לפונקציות מסוימות בשרת. סיפאנל הוא סוג כזה של לוח בקרה, והוא לוח הבקרה הכי פופולרי בעולם בתחום השרתים. דרך סיפאנל אפשר לבצע פעולות כמו פתיחת תיבת מייל על הדומיין שלכם, הקמת מסד נתונים, ניהול קבצים על גבי השרת ועוד.

אחסון שיתופי – קחו שרת אחד, חלקו אותו לכמה וכמה "דירות", והרי לכם בית משותף עם מספר דיירים גדול. זוהי המהות של אחסון שיתופי – שרת אחד שעליו מתגוררים מספר אתרים. כל אחד מהאתרים מתנהל בנפרד, אבל הם צורכים את המשאבים של השרת (זיכרון, מקום בדיסק הקשיח וכו') באופן משותף. היתרון – אחסון שיתופי מהווה פתרון אחסון אתרים זול, נוח ומהיר, שמתאים לאתרים קטנים ובינוניים ברוב המקרים. החסרון? כאשר "דייר" אחד בשרת עושה בעיות, אתם עלולים לסבול מכך – האתר שלכם עלול להיות איטי, למשל, שלא באשמתכם. חברות אחסון לא מקצועיות גם נוטות להעמיס כמות גדולה של אתרים על שרת אחד, מה שמלכתחילה גורם לבעיות בשרת עצמו, גם אם האתרים כולם בסדר וללא תקלות.

שרת וירטואלישרת וירטואלי, או VPS (ראשי תיבות של Virtual Private Server), הוא שרת שמחקה אחסון על גבי שרת פיזי ייעודי. בעבר, מי שהיה זקוק לאחסון חזק ואיכותי במיוחד (ולא יכול להסתפק באחסון שיתופי), היה צריך לקנות או לשכור שרת פיזי ייעודי, שיהיה רק שלו, ולתחזק אותו בעצמו. העלויות היו גבוהות, והתחזוקה דורשת ידע טכני נרחב. אחסון על גבי שרת וירטואלי משלב את היתרונות של אחסון שיתופי עם היתרונות של שרת פיזי – אתם אמנם חולקים שרת פיזי עם אתרים נוספים, אבל החלק שלכם בשרת מתנהל באופן עצמאי, וכל המשאבים הרלוונטיים, כמו זיכרון ונפח אחסון בדיסק הקשיח, הם רק שלכם. כלומר, אתם עדיין גרים במעין בניין משותף, אבל אתם לא מרגישים בכלל בנוכחות של שאר הדיירים בבניין, והדירה שלכם היא בכלל פנטהאוז.

 


2024 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל