האם מיקום השרתים משפיע על איכותם?

במאה ה-21, אתר עסקי הוא אחד מהנכסים המרכזיים של כל בית העסק, וכבר מזמן הפך לתנאי נדרש לכל ארגון ולכל חברה. האתר מאפשר ללקוח הפוטנציאלי ללמוד על בית העסק, להתרשם מהישגיו ומהמוצרים שהוא מציע, ואף ליצור קשר באמצעות טופס מקוון. אך כדי להקים אתר אפקטיבי יש צורך כמובן בשרת ובמקום אחסון מספק, וכאן עולה השאלה המעסיקה רבים מבעלי האתרים – האם מיקום השרתים משפיע על איכותם? התשובה היא כן, והפירוט – במאמר הבא.

 

לפני הכל – מיהו קהל היעד של האתר?

עוד לפני שמתלבטים באשר לסוג השרת ולמיקומו, יש לענות על שאלה בסיסית יותר, שאף תסייע בתהליך אפיון האתר ובהקמתו. בעל האתר צריך לדעת מי צפויים להיות הגולשים שיבקרו שאתר. האם מדובר בגולשים ישראלים המתחברים באמצעות תשתית מקומית, או שמא מדובר באתר בשפה האנגלית המיועד לגולשים מארצות אחרות. אם האתר יועד מראש לקהל יעד בחו”ל, הרי שאין טעם לבחור בשרת הממוקם בישראל, ויש להעדיף שרת הנמצא באזור של קהל היעד של האתר. לעומת זאת, בהנחה שמדובר באתר ישראלי בשפה העברית המיועד בעיקר לגולשים ישראליים, אין כל סיבה להעדיף שרת הממוקם בחוץ לארץ. אומנם לעתים שרתים הממוקמים בחו”ל יהיו זולים יותר, אך בשל הריחוק שלהם הם יספקו חווית גלישה פחות איכותית. הסיבה לכך היא שכאשר גולש ישראלי מגיע לאתר שהשרת שלו נמצא בחו”ל, עליו לעבור במספר חוות שרתים שונות. כל חוות שרתים שכזו היא למעשה תחנת מעבר, וככל שמספר תחנות המעבר גדל, כך גדלים זמני התגובה של הרשת.

 

השפעת מיקום השרתים על מהירות הגלישה

כפי שמשתמע מהכתוב לעיל, בחירת שרתים וירטואליים המצויים במקומות הרחוקים מקהל היעד של האתר, עלולה להזיק למטרתו של בעל האתר. אחת הסיבות לכך היא שכאשר האתר מאוחסן בחו”ל, בעל האתר נדרש לקבל את שירות הלקוחות בשפה האנגלית וממוקד מרוחק ששעות הפעילות שלו אינן תואמות בהכרח לשעות הפעילות של ישראל. אך מלבד אי הנוחות הזאת, קיימת סיבה נוספת, קריטית עוד יותר. כאמור, כאשר בוחרים בשרת מרוחק, הקישור לאותו שרת דורש מעבר בין תחנות רבות יותר, וכך הגלישה הופכת לאיטית יותר. גלישה איטית משמעותה כי לדפי האתר נדרש זמן רב על מנת להיטען, ולעתים קרובות הגולש נאלץ להמתין דקות יקרות עד שהאתר עולה במלואו. ישנם מקרים רבים שבהם הגולש יאבד את סבלנותו, ויעבור לחפש את מבוקשו באתר אחר. על כן, בעלי אתרים ישראלים המחפשים אחר אחסון אתרים אופטימלי, יעדיפו חברה ישראלית שתאפשר גלישה מהירה יותר.

 

קידום האתר

לא הרבה יודעים זאת, אך הבחירה בשרת עשויה גם להשפיע על אפשרויות הקידום של האתר. מנועי החיפוש השונים, ובפרט מנוע החיפוש של גוגל, עושים מאמצים לאתר עבור הגולש את התוצאות הרלוונטיות לו ביותר. אם האתר מיועד לגולשים ישראלים, אך מאוחסן במיקום גאוגרפי רחוק, מנוע החיפוש יראה בו כרלוונטי פחות לגולש הישראלי. כך, אתרים המאוחסנים בשרת מקומי יזכו למקום גבוה יותר בתוצאות של גוגל לעומת אתרים המאוחסנים בשרת מרוחק. על כן, בעל אתר המעוניין בקידום אפקטיבי לאתר שלו, כדאי שיעדיף שרת מקומי.

לסיכום, בחירת השרת צריכה להתבצע בהתאם למיקום הגאוגרפי של הגולשים הצפויים של האתר. לשם כך יש לאפיין היטב את קהל היעד ולבצע עבודת הכנה מוקדמת ומעמיקה, ובמידת הצורך לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי.

עוד באתר…

2019 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל
עקבו אחרינו בפייסבוק או בטוויטר על מנת לקבל הודעות, עדכונים, מבצעים ועוד.

[email protected]
טלפון – 0525290986 – 077-5712780
נחל סרפד 10/2, מצפה רמון, 8060000
למעלה חוזה שירות תנאי שימוש
שינוי גודל גופנים
ניגודיות