הבדלים בין מערכת ניהול וורדפרס לג’ומלה

בעידן הדיגיטלי, אחד המצרכים המבוקשים ביותר הוא מידע ותוכן. אלא שעל מנת לנהל באופן יעיל כמויות גדולות של מידע, נדרשות מערכות ניהול תוכן אפקטיביות, המכונות גם CMS. מערכות אלו הן נחוצות כאשר עולה הצורך להקים אתר אינטרנט. אין בהכרח מדובר באתר עסקי; גם אתר תדמית או בלוג נדרש למערכת ניהול תוכן ראויה. כיום, שתיים מתוך מערכות התוכן היעילות ביותר הן ג’ומלה וורודרפס – שתיהן מבוססות קוד פתוח ושתיהן עשויות להתאים למשתמש הנכון. להלן מדריך קצר.

וורדפרס

מערכת וורדפס היא כיום אחת מהמערכות הפופולריות ביותר, בין השאר משום שהיא מספקת גישה מלאה לקוד הפתוח ומאפשרת אחסון קל ונוח. מכיוון שמדובר במערכת פופולרית מאוד, ניתן למצוא עבורה מגוון רחב של תוספים, והיא ידידותית יחסית למשתמש וקלה ללימוד גם עבור מי שאינו בעל ניסיון רב בתכנות או בכתיבת קוד. יש לה גם יתרון משמעותי נוסף – היא מאפשרת לבחור בין תבניות ועיצובים מוכנים הזמינים למשתמשים ללא תשלום. מלבד סגולות אלו, מערכת הוורדפרס מאפשרת לבצע קידום בקלות יחסית, וכאשר יש צורך ב-SEO יש בכך יתרון משמעותי.

ג’ומלה

הוורדפרס היא אומנם מתחרה רצינית של ג’ומלה, בין השאר בשל אחסון וורדפרס המתבצע בקלות, אך לג’ומלה יתרונות משלה. היא מעט מורכבת יותר לשימוש בוורדפרס, אך היא עדיין ידידותית יחסית למשתמש. לג’ומלה שני יתרונות מרכזיים – היא נחשבת למערכת בעלת רמת אבטחה גבוהה יותר מאשר הוורדפס, ומלבד זאת ממשק המשתמש שלה מאפשר ליצור אתר מסחרי איכותי בלא סיבוכים מיותרים. לג’ומלה יש אומנם תוספים משלה, המסייעים להגדיר את ה-SEO באתר, אך יש לציין כי בתחום הקידום נדרש עוד שיפור, במיוחד לעומת וורדפרס.

תפעול ועיצוב

כשבוחנים את שתי פלטפורמות שתוארו לעיל, אין ספק כי וורדפרס היא בעלת הממשק הידידותי ביותר, ועשויה להתאים למי שמתחיל את דרכו בעולם בניית האתרים. ההתקנה והתפעול של מערכת הוורדפס אף הן פשוטות יחסית ואינן מצריכות יידע טכני מקדים. מי שבוחר בפלטפורמה של ג’ומלה לעומת זאת, מומלץ שיהיה בעל ניסיון בתחום בניית אתרי אינטרנט, ובעל יידע גם בנושא אחסון אתרים. יחד עם זאת, על אף שהתפעול של וורדפרס הוא קל יותר, לעתים כשמדובר בצרכים מורכבים יותר, דווקא ג’ומלה תהיה עדיפה.

לסיכום – כיצד בוחרים

כאמור, שתי מערכות ניהול המידע, וורדפרס וג’ומלה, עשויות לשרת היטב את צרכיו של המשתמש, אך לפני שמבצעים את הבחירה הסופית כדאי לשקול את הגורמים הבאים. כפי שנאמר לעיל, מערכת ג’ומלה מצריכה מיומנות רבה יותר בכל הנוגע להקמת אתרים וניהולם, ועל כן, אינה מומלצת למי שזהו הניסיון הראשון שלו בהקמת אתר. עניין מרכזי נוסף שיש לשקול הוא המטרה של האתר והמידה שבה מערכת הניהול עונה על צרכים אלו. במקרים רבים, נעדיף את מערכת הוורדפרס בשל הממשק הנוח שלה ובזכות יכולות ה-SEO שלה. עם זאת, במקרים שבהם יהיה צורך להקים אתר גדול הגדוש בתוכן, דווקא מערכת ג’ומלה תתמודד באופן אופטימלי יותר עם רמת העומס הנדרשת. גם במצבים שבהם יש צורך ביצירת מערכת הרשאות מתקדמת או כאשר נדרש לנהל אתר של מנויים או אתר פורומים, עדיף לבחור בג’ומלה.

בכל מקרה שבו לא ברור מהי הבחירה הנכונה, או כאשר יש צורך להכין אתר עסקי איכותי ומורכב, כדאי להתייעץ עם גורם המתמחה בבניית אתרים, שכבר צבר ניסיון בתחום.

 

עוד באתר…

2019 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל
עקבו אחרינו בפייסבוק או בטוויטר על מנת לקבל הודעות, עדכונים, מבצעים ועוד.

[email protected]
טלפון – 0525290986 – 077-5712780
נחל סרפד 10/2, מצפה רמון, 8060000
למעלה חוזה שירות תנאי שימוש
שינוי גודל גופנים
ניגודיות