שחזור קבצים – האם יש דרך כזאת

אין אדם שלא ניסה לשחזר קובץ שאבד לו בשל סיבה זו או אחרת. לעתים האבדה היא חסרת משמעות כמעט, אך לעתים הקובץ מכיל מידע החיוני לאדם או לבית העסק שלו. המאמר הבא מציג את הדרכים השונות המאפשרות לשחזר קבצים, ודרך אחת שבזכותה יהיה גם ניתן למנוע את הישנותם של מצבים דומים בעתיד.

ראשית חוכמה – בודקים בסל המחזור

לכאורה מדובר בפתרון פשוט וסטנדרטי, אלא שמסתבר שלא כל מי שמשתמש במחשב מודע אליו. רבים יופתעו לשמוע בדרך כלל כאשר מוחקים קובץ מהמחשב, הקובץ אינו נעלם, אלא פשוט עובר מקום לסל המחזור. כך נשמרת גרסה של המסמך, והיא תישאר שם עד שסל המחזור יתמלא או עד שהמשתמש ירוקן את סל המחזור. על כן, עוד לפני ששוקלים שיטות מורכבות יותר, יש לבדוק האם המסמך המבוקש מצוי בסל המחזור. לשם כך יש להקליק על אייקון סל המחזור שנמצא לרוב בשולחן העבודה במחשב. לאחר ההקלקה ייפתח חלון שבו יופיעו כל הקבצים שנמחקו. בשלב הזה, כל שנותר לעשות הוא לבחור בקובץ ולבקש לשחזר אותו. יחד עם זאת, יש לשים לב כי אם הקובץ המדובר נמחק באמצעות הפקודה shift+delete, לא ניתן יהיה לשחזר אותו באמצעות חיפוש בסל המחזור.

רגע היסטורי

גם אם הקובץ הנדרש אינו קיים עוד בסל המחזור, עומדת לרשות המשתמש אפשרות נוספת. במקרים מסוימים ניתן למשל לנסות לשחזר גרסאות קודמות של אותו המסמך. כך, אם למשל ביצענו שינוי בקובץ וורד קיים ואנו מעוניינים לשחזר את הקובץ המקורי (לפני השינוי) ניתן לעשות זאת באמצעות מסך “מחשב זה” בלשונית “בית” (home). כאן ניתן לסמן את הקובץ שאותו אנו רוצים להחזיר לצורתו הקודמות ולהקליק על “היסטוריה”. לאחר פעולה זו יוצגו בפני המשתמש כל הגרסאות הקודמות של הקובץ, ומה שנותר לעשות הוא לבחור בגרסה שבה מעוניינים, ולהקליק על “שחזר”. במקרים שבהם מעוניינים לשחזר קובץ שנמחק, יש לגשת לתיקייה שבה נשמר הקובץ ולנסות לבצע את הפעולה שם. כלי זה, המאפשר לשחזר גרסאות קודמות של המסמך, הוא חשוב ביותר, אך יש לשים לב כי הוא אינו זמין בכל מערכות ההפעלה, ובמידת הצורך מומלץ להתייעץ עם מומחה המכיר את התחום היטב.

חושבים קדימה – חוזרים אחורה

היה ושתי השיטות שהוזכרו לעיל כשלו, עדיין עומדת לרשות המשתמש אפשרות לשחזר את הקובץ הרצוי מתוך גיבויים שבוצעו. זה המקום לציין כי על מנת ליהנות מיתרונותיו של כלי זה, נדרשת חשיבה מוקדמת; ללא גיבוי שהוכן מראש, לא תהיה אפשרות לשחזר את הקבצים האבודים. הגיבוי יכול להיעשות באמצעות כונן חיצוני או דיסק און קי, אך כיום ניתן גם לבחור בגיבוי באמצעות שרת וירטואלי. כשמדובר בארגונים או בבתי עסק, הגיבוי הוא פונקציה הכרחית ונחוצה, בין השאר משום ששירותים כגון אחסון אתרים אינם משמשים אך ורק לגיבוי אלא גם להבטחת המשך פעילותו של האתר העסקי. גם כאן, כמו במקרים רבים אחרים כדאי לאמץ את הפתגם הידוע – סוף מעשה במחשבה תחילה.

עוד באתר…

2019 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל
עקבו אחרינו בפייסבוק או בטוויטר על מנת לקבל הודעות, עדכונים, מבצעים ועוד.

[email protected]
טלפון – 0525290986 – 077-5712780
נחל סרפד 10/2, מצפה רמון, 8060000
למעלה חוזה שירות תנאי שימוש
שינוי גודל גופנים
ניגודיות