כלי גיבוי לאתר וורדפרס

רובנו חיים בגישת ה"לי זה לא יקרה" בתחומים רבים של חיינו. בחלק מהתחומים, הגישה הזו מוכחת כנכונה, מכיוון שאין טעם לדאוג, למשל, שמטוס יתרסק לתוך הבניין בו אתם גרים או עובדים, מאחר וסטטיסטית, הסיכויים לכך נחשבים לנמוכים למדי. אולם, כאשר מדובר בגיבוי אתרכם אשר אורבות לו סכנות רבות ומכיוונים שונים, גישה כזו לא רק שהיא מהווה טמינת הראש בחול לנוכח העובדות, אלא אף עלולה לשוב אליכם כבומרנג, כאשר תגלו שהאתר עליו עמלתם רבות נעלם ואיננו ואין לכם שום דרך להחזירו לאוויר מבלי לבנות אותו מחדש.

 

למה לגבות? בשביל מה אתם צריכים את "כאב הראש" הזה?

לאורך חיי אתר מתרחשים בו שינויים ואורבות לו סכנות רבות. הסיבה לכך יכולה להיות סכנה המגיעה ממקור חיצוני מזיק כפורצים, בעיה שנוצרה ב"אשמתכם" (כמחיקה ידנית בטעות) או שינוי שנוצר ביוזמתכם (כמעבר לשרת אחסון אחר). אלה יכולים להיות גם שדרוג/עדכון גרסה שהפך את האתר לבעייתי, נפילת השרת המאחסן או סגירת חברת האחסון. כך או אחרת, אם האתר שלכם מאוחסן בשרת אחסון מותאם, למשל אחסון וורדפרס, או בשרת אחסון PHP, ישנן סיבות רבות לכך שרצוי שתמיד יהיה ברשותכם גיבוי זמין עדכני של אתרכם.

 

מה מגבים?

באופן עקרוני, על מנת לשחזר את האתר ולהשיבו למצב של לפני הפגיעה, מומלץ לגבות את כל התכנים שבו, לפחות בעת הגיבוי הראשוני, על מנת שבמקרה הצורך תוכלו להתקין את האתר התקנה נקייה מחדש.

ישנם נתונים בהם ניתן להסתפק בגיבוי ראשוני חד פעמי (כקבצי ההגדרות wp-config.php, robot.txt, sitemap.xml, htaccess), נתונים אחרים צריך לגבות תקופתית באופן קבוע (כדטא בייס), ואילו לסוג שלישי של נתונים יש צורך תקופתי בגיבוי רק במידה וחלו בהם שינויים מאז הגיבוי הראשון או הקודם (כתבנית העיצוב, תיקיית המדיה, תיקיות המכילות קבצים שהועלו וכד').

 

איך מגבים?

באופן ידני – תוכלו לגבות דרך תוכנת FTP (כ-Filezilla) או מתוך פאנל הניהול שבשרת האחסון שלכם. בשתי הצורות מדובר בפעולה יזומה וידנית, שאיננה ניתנת לתזמון. הדרכים אמנם נחשבות ליעילות, אולם הן גם דורשות מידה מסוימת של הבנה וידע.

על ידי תוסף – אחד מהיתרונות היחסיים שיש לוורדפרס על פני תוכנות ניהול תכנים (CMS) אחרות, הוא מבחר התוספים (Plug-Ins) הגדול שהיא מספקת לאלה שהאתר שלהם יקר לליבם והם רוצים להפיק ממנו את המקסימום. מאחר ולגיבוי אתר ישנה חשיבות מרובה, ניתן למצוא באתר התוספים של וורדפרס מגוון רחב של תוספים שמטרתם לאפשר לכם לגבות את תכני האתר והדטה בייס שלו בדרך הקלה והמהירה ביותר.

 

מהם תוספי הגיבוי והשחזור היעילים ביותר?

לנוחותכם, ריכזנו כאן מספר תוספים שאנחנו מצאנו כשימושיים וכנוחים לשימוש במיוחד:

Backwpup מאפשר גיבוי מלא ומתוזמן של תכני האתר והדטא בייס גם לשרתי אחסון חיצוניים כ-DropBox, אמאזון ונוספים). מאפשר לכם בחירה ספציפית של התכנים המגובים. להורדה בקישור

WP-DBManagerבנוסף לגיבוי מתוזמן, התוסף מאפשר אופטימיזציה של הדטא בייס, תיקונו ופעולות ניהוליות נוספות רבות. להורדה בקישור.

Backup Guardהתוסף מכיל מגוון אפשריות של גיבוי ואחזור המידע, ניהול הדטא בייס, מחיקת גיבויים ישנים ועוד. להורדה בקישור.

תוספי גיבוי ואחזור נוספים תוכלו למצוא באתר התוספים של וורדפרס.

 

לסיום – חשוב לזכור:

  • לחלק מהתוספים נדרשים רכיבים נוספים (כ- PHP 5.3.3, curl) אשר נדרשים לצורך מיקסום פעילותם. קיראו את הדרישות והוראות ההתקנה היטב לפני ההחלטה על התוסף המתאים לכם.
  • הקפידו לבדוק כי גרסת התוסף שהורדתם תואמת לגרסת הוורדפרס שעליה אתם עובדים ועבדו רק עם תוספים עדכניים.
  • חשוב לוודא כי תוסף הגיבוי מגבה לא רק תכנים וקבצים, אלא גם את הדאטה בייס המתעדכן של האתר. במידה והתוסף שבחרתם איננו עושה זאת באופן אוטומטי, יש לדאוג לגיבוי ידני.
  • הקפידו לבצע גיבוי ראשוני מקיף לכל תכני האתר ולתזמן את גיבויי ההמשך בהתאם לתדירות עדכון תכני האתר. אתר סטאטי שאינו מתעדכן לעיתים קרובות ידרוש גיבוי בתדירות נמוכה יותר מאשר אתר פעיל ודינמי.

עוד באתר…

2019 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל
עקבו אחרינו בפייסבוק או בטוויטר על מנת לקבל הודעות, עדכונים, מבצעים ועוד.

hosting@linux-hosting.co.il
טלפון – 0525290986 – 077-5712780
נחל סרפד 10/2, מצפה רמון, 8060000
למעלה חוזה שירות תנאי שימוש
שינוי גודל גופנים
ניגודיות