לייטספיד מול אפאצ'י: טכנולוגיית אחסון אתרים מנצחת

המרדף אחרי ביצועי האתר הולך ונהיה קשה יותר. הסטנדרטים גבוהים מבעבר, ומה שהיה מספיק לפני שנה או שנתיים – כבר מזמן לא מספק את גוגל ואת הגולשים. מצד אחד, כולם רוצים אתר מהיר יותר, ומצד שני יש שאיפה להציג כמה שיותר פיצ'רים ואפשרויות מעניינות לגולשים. האתרים הופכים כבדים יותר, אבל אנחנו רוצים שיעלו מהר יותר. איך עושים את זה?

הצעד הראשון לאתר אינטרנט מהיר ובעל ביצועים מרשימים הוא בחירת אחסון מתאים לאתר. אין ויכוח על כך שאתר עם קהל יעד ישראלי צריך להתאחסן על גבי שרתים ישראלים. אבל זה רק פרמטר אחד שקשור לשרת האחסון. אם נכנסים קצת יותר עמוק – יש חשיבות עצומה לטכנולוגיה שעליה בנוי שרת האחסון עצמו. כלומר, התוכנה שמפעילה את השרת.

שתי מערכות פופולריות במיוחד הנמצאות היום בשימוש נרחב בשרתי אחסון הן אפאצ'י ולייטספיד.

אפאצ'י – Apache – היא מערכת קוד פתוח שעובדת על שרתי לינוקס ו-Windows. מדובר בתוכנה ותיקה, יש לה הרבה פיצ'רים ואפשר להוריד אותה ולהשתמש בה בחינם.

לייטספיד – Litespeed – היא מערכת של חברה פרטית.

אפאצ'י מול לייטספיד – יתרונות וחסרונות

אפאצ'י היא מערכת ותיקה, יציבה וחזקה. זוהי מערכת קוד פתוח עם מגוון גדול של אפשרויות ופיצ'רים. אפאצ'י טובה גם לאחסון אתרי וורדפרס, ובדרך כלל אין צורך לבצע בה שינויים משמעותיים כדי להביא אותה למצב אופטימלי.

ובכל זאת, דווקא לייטספיד נחשבת לתוכנת השרת המועדפת בעולם. לייטספיד היא המערכת הגדולה היחידה שתומכת ביישום HTTP/3 בצורה מלאה. עבור מי שעוסק בפיתוח אתרי אינטרנט מתקדמים, זה יתרון משמעותי. אבל לא חייבים להיות מפתחים תותחים כדי ליהנות מהיתרונות של לייטספיד.

גם כשמדובר ב-HTTP/2, יש ללייטספיד ביצועים טובים יותר מאפאצ'י. בבדיקות שהשוו בין לייטספיד, אפאצ'י ו-Nginx, לייטספיד השיגה מהירות גבוהה פי 10 מ-Ngnix ופי 78 מאפאצ'י. מדובר במספרים מרשימים, ובמצב תחרותי בו כל יתרון קטן יכול לשנות את התמונה, מהירות גבוהה פי כמה מונים היא משמעותית.

שרתי אחסון לייטספיד מאפשרים לאתרי וורדפרס להציג ביצועים טובים יותר. גם אם אתם לא מומחים בפיתוח אתרים, אתם יכולים להיעזר בתוסף קאש (תוסף מטמון) בשביל שיפור ביצועים בסיסי באתר הוורדפרס שלכם. קיימים כמה תוספי קאש טובים מאוד בשוק, אבל כאשר מאחסנים אתר וורדפרס על שרתי לייטספיד – יש לכם יתרון משמעותי. הסיבה לכך היא תוסף שנקרא LiteSpeed Cache – תוסף שיפור מהירות פופולרי במיוחד של וורדפרס. זהו תוסף שמבוסס על קאש ברמת השרת ומציע שלל פיצ'רים שעוזרים לשפר ביצועים באתר – שיפור זמני טעינה, כיווץ תמונות, CDN, שיפור ביצועים של אתרי ווקומרס ועוד. מאחר שהתוסף הזה עובד ישירות עם טכנולוגיית השרת, הוא מספק ביצועים טובים יותר באופן מיידי לעומת תוספים אחרים (בתנאי שהאתר שלכם מאוחסן על שרתי לייטספיד, כמובן).

גם בכל הקשור לאבטחת מידע, יש ללייטספיד יתרון. זה לא אומר ששרתי אפאצ'י לא מאובטחים, חלילה, אבל לייטספיד טובה במיוחד בהגנה נגד DDoS (מניעת שירות) ונסיונות חדירה ב-Brute force. שרתי אחסון של לייטספיד מעולים בהתמודדות עם עומסי תקיפה כבדים שעלולים לגרום לקריסה של שרתי אפאצ'י במקרים מסוימים.

על מנת להקים ולנהל שירות אחסון אתרים אידיאלי, יש צורך בהבנה מעמיקה בטכנולוגיית שרתים ובהתאמתן לכל סוג של אתר. באחסון לינוקס אנו מעמידים לשירותכם למעלה מ-20 שנות ניסיון ברשתות, אבטחת מידע, בסיסי נתונים, תחזוקת שרתים ועוד. נשמח לשמוע מכם ולהציע את האחסון המושלם לאתר שלכם.

 


2018 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל