סיפאנל – השער שלכם לשרת האחסון

סיפאנל, מכירים? האמת, יכול מאוד להיות שלא. אם יש לכם אתר וורדפרס, סביר להניח שאתם מנהלים אותו כמעט באופן בלעדי דרך ממשק הניהול של המערכת עצמה. אז למה כדאי לכם להכיר את cPanel? מה הוא יודע לעשות? ולמה שירותי אחסון אתרים אוהבים להתקין אותו בשרתים שלהם?

cPanel הוא לוח בקרה המותקן על שרתי אחסון לינוקס. מדובר בכלי ידידותי למשתמש עם ממשק גרפי, הכולל שפע פונקציות לניהול האתר, הדומיין והשרת שלכם – שלא ניתן לבצע דרך מערכת ניהול תוכן רגילה. סיפאנל החל את דרכו ב-1996 כלוח בקרה פרטי של חברת אחסון אתרים שכבר אינה בין החיים, והיום נחשב ללוח הבקרה הפופולרי ביותר עבור שרתים. למעשה, אם רכשתם אחסון אתרים לאחרונה, סביר להניח שקיבלתם שרת עם לוח בקרה מסוג סיפאנל.

איך נכנסים לסיפאנל?

אחרי שתרכשו חבילת אחסון, יישלח אליכם מייל עם לינק לכניסה ללוח הבקרה. בכל שירות אחסון הלינק קצת שונה, ובחלק מהמקרים אפשר להיכנס לסיפאנל על ידי הוספת cpnanel אחרי הדומיין (למשל, mysite.com/cpanel).

במסך הלוגין תידרשו להזין שם וסיסמא – ומשם תיכנסו לסיפאנל עצמו.

סיפאנל – מבט כללי

במסך הראשי של סיפאנל תוכלו למצוא שלל אייקונים שמובילים לפעולות שונות שאתם יכולים לבצע בשרת. בצד ימין או שמאל (תלוי בעיצוב הנבחר של לוח הבקרה), תוכלו לראות מידע וסטטיסטיקות על השרת שלכם: בכמה נפח אחסון אתם משתמשים, מה הדומיין הראשי של החשבון, מה כתובת האייפי של השרת, בכמה תעבורת נתונים השתמשתם ועוד.

לוח בקרה אחסון סיפאנל

לא תמיד תוכלו לראות את כל הפונקציות שמופיעות בתמונה – חלק משירותי האחסון מגבילים את הפעולות שהמשתמש יכול לעשות בשרת.

מה אפשר לעשות בסיפאנל?

הנה כמה מהפעולות הנפוצות שניתן לבצע ב-cPanel:

  • הגדרת תיבות דואר של הדומיין (למשל info@mysite.com).
  • הגדרת העברת דואר (forwarder) – כך ניתן להגדיר שכל המיילים שמגיעים לכתובת info@mysite.com יועברו ישירות לחשבון הג'ימייל שלכם, למשל, כך שלא תצטרכו לבדוק יותר מדי תיבות דואר.
  • ניהול קבצים – בסייר הקבצים של סיפאנל תוכלו לעיין בקבצים הנמצאים בשרת, להעלות קבצים, למחוק קבצים וגם לערוך קבצים. בכל מקרה מומלץ להיזהר, ואם אתם לא יודעים מהם הקבצים הנחוצים לתפעול האתר, עדיף שלא תנסו למחוק או לעדכן בלי להיעזר באיש מקצוע.
  • מסדי נתונים – אפשר ליצור מסד נתונים חדש, לערוך מסד קיים, למחוק, להוסיף משתמשים ועוד. באתרי וורדפרס יש צורך במסד נתונים אחד עבור כל אתר, ולפעמים צריך להיכנס למסד הנתונים כדי לבדוק אם יש בו תקלה או בעיה, או כדי לשנות סיסמא במקרה של פריצה וצורך בחיזוק האבטחה.
  • סטטיסטיקות טראפיק – באתר שלכם יש כנראה אנליטיקס, אבל באמצעות סיפאנל אפשר לראות את הנתונים הגולמיים של הגישה לשרת. זה יכול לעזור למי שעוסק בקידום אתרים או כאשר יש צורך לבדוק פיקים בטראפיק באתר ומצבים דומים.
  • אבטחת מידע: אפשרויות כמו חסימת כתובות אייפי מגישה לשרת, בדיקת מצב ה-SSL באתר ועוד.
  • גיבויים: באחסון אתרים מקצועי, יש גיבויים אוטומטיים. עם זאת, באמצעות סיפאנל אתם יכולים גם לבצע גיבויים ידניים וכמובן לשחזר את האתר מגיבוי קיים.
  • לוגים: אם יש שגיאות או תקלות בשרת, אפשר לברר את מקורן באמצעות הלוגים השונים. חלק מהלוגים זמינים באמצעות מנהל הקבצים (למשל, הלוגים של וורדפרס), והסיפאנל מאפשר לכם לראות גם את הלוג של השרת עצמו.
  • התקנת אפליקציות: דרך סיפאנל אפשר להתקין מערכות ניהול תוכן כמו וורדפרס בלחיצת כפתור. שירותי אחסון שונים מאפשרים התקנת אפליקציות שונות – החל בדרופל וכלה ב-PrestaShop.

 


2018 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל