שיפור מהירות אתר וורדפרס

אתרי וורדפרס הם כבר כמעט שם נרדף ל"אתרי אינטרנט". הם קלים ונוחים לשימוש, ואפשר לבנות איתם אתרים מכל הסוגים – בלוג קטן, אתר תוכן גדול, אתר קורסים או חנות אינטרנטית. אפשר להתקין וורדפרס באופן אוטומטי באמצעות סיפאנל או לוח בקרה אחר של שרת האחסון שלכם, ולמעשה להתחיל מיד לפרסם תכנים או מוצרים באינטרנט.

לוורדפרס יש שפע תבניות עיצוביות חינמיות, וכמות עצומה של תוספים (חינמיים ובתשלום), המאפשרים להרחיב את הפונקציונליות של האתר. הקלות של מציאת התוספים והתקנתם גורמת לפעמים לכך שאנשים מתקינים כמויות גדולות ולא נחוצות של תוספים, ובאופן כללי בונים אתר וורדפרס בצורה לא מקצועית. אחת מתופעות הלוואי של בניית אתרי וורדפרס בלתי מקצועית, היא אתר איטי ומקרטע. אתר איטי לא רק מעצבן את הגולשים, הוא גם לא צפוי להתקדם בצורה טובה בגוגל. לכן, יש חשיבות גבוהה לכך שאתר הוורדפרס שלכם יעלה במהירות.

איך יודעים אם האתר איטי או מהיר?

יש כמה כלים לבדיקת מהירות אתרים שיכולים לסייע לכם להבין אם האתר איטי או מהיר:

איך משפרים את מהירות אתר הוורדפרס?

עדכנו את המערכת

זה אולי נשמע טריוויאלי וקל מדי, אבל יש בעלי אתרים רבים שלא טורחים לעדכן את וורדפרס לגירסה העדכנית, וחבל. וורדפרס משחררת עדכונים תכופים, המשפרים את ביצועי המערכת ומאפשרים לאתר להיות יעיל ומהיר יותר. אל תשכחו לגבות את האתר לפני שאתם מעדכנים לגירסה החדשה.

בחרו שירות אחסון אתרים טוב יותר

אחסון אתרים מהיר ואיכותי (ואם אתם פונים לקהל ישראלי, אז אתם צריכים להעדיף אחסון אתרים בישראל) ייתן לאתר הוורדפרס שלכם נקודת זינוק טובה יותר. אפשר לעשות שיפורים גם אם אתם מאחסנים באחסון גרוע או מרוחק (למשל בשרתים בארה"ב), אבל אם התשתית בעייתית, יהיה לכם קשה לשפר את מהירות האתר. בחירת האחסון המתאים צריכה להיות בעדיפות עליונה, אם מהירות האתר חשובה לכם. חלק משירותי האחסון מציעים אחסון אתרי וורדפרס ייעודי – ולעתים זו אופציה עדיפה על פני אחסון רגיל.

צמצמו את נפח העמוד הראשי

כולם רוצים להשוויץ בכל מה שיש להם להציע, ומשום מה כולם בוחרים לעשות את זה בעמוד הראשי של האתר. בדיקת נתוני אנליטיקס תגלה לכם שיש גולשים רבים שבכלל לא רואים את העמוד הראשי, אלא מגיעים לעמודים פנימיים באמצעות חיפוש בגוגל. וגם אם כולם מסתכלים בעמוד הבית –  עמוד עמוס וכבד לא משרת את המטרה שלכם. העמוד צריך להיות יפה, נגיש ושימושי, אבל לא במחיר של פגיעה במהירות האתר. בדקו מה אפשר להסיר מהעמוד הראשי – בלוקים של תוכן, תמונות או סרטונים כבדים מדי, תוכן לא רלוונטי ועוד. לאחר שתעשו לעמוד הראשי דיאטה, בדקו שוב את מהירות האתר וגלו אם היא השתפרה.

התקינו תוסף קאש (מטמון) לשיפור מהירות האתר

קיימים לא מעט תוספי וורדפרס שעוזרים לשפר את מהירות האתר. תוספי ה-CACHE השונים מכווצים את קבצי האתר ומגישים את האתר בצורה מהירה יותר לגולשים. התוספים האלה יכולים להיות קצת מסובכים, אבל הם לא דורשים ידע בקוד. גבו את האתר לפני השימוש בתוספי הקאש השונים, על כל מקרה שלא יהיה. שימו לב שלא כל תוסף מטמון מתאים לכל שרת אחסון. למשל, אם אתם מאחסנים את האתר על שרת לייטספיד, מומלץ לבחור בתוסף קאש כמו LSCache, שעובד ישירות עם השרת. אם השרת הוא מסוג אחר, LSCache לא יעבוד בצורה תקינה.

כווצו את התמונות שבאתר

כשאתם מעלים תמונות לאתר (תמונות של מוצרים, תמונות לפוסטים וכו'), חשוב לכווץ אותן כמה שאפשר, כדי שיתפסו כמה שפחות נפח. כלל האצבע הוא שתמונה צריכה להיות פחות מ-100KB. אפשר לכווץ תמונה באמצעות תוכנת עריכה או אפליקציה. פורמט התמונה חשוב אף הוא – כיום עדיף להשתמש בתמונות מסוג WebP (ולא PNG או JPG) – זה הפורמט הכי רזה ויעיל של תמונות באינטרנט. אם לא הקפדתם מלכתחילה להעלות תמונות קטנות, תוכלו לכווץ אותן בדיעבד באמצעות תוספים שונים. גם כאן – אל תשכחו לגבות את האתר לפני שאתם מפעילים תוסף כזה.

בחרו תבנית מינימליסטית

ברוב האתרים הסטנדרטיים, אין צורך או סיבה לבחור בתבנית עיצובית מוגזמת עם המון פיצ'רים וגרפיקה כבדה. בחרו בתבנית הכי קלילה ורזה שאתם יכולים (בהתחשב באילוצי המיתוג, כמובן), ונסו להשתמש בכמה שפחות פיצ'רים גרפיים כבדים (כמו סליידרים).

הסירו תוספים מיותרים

המחלה של חלק ניכר מאתרי הוורדפרס כיום – תוספים מיותרים. עברו על רשימת התוספים, הסירו תוספים ישנים שלא עודכנו יותר משנה ותוספים שלא בשימוש. אם תוסף מסוים כבד מדי – מצאו לו תחליף, מצאו דרך להפעיל את הפונקציונליות שלו באמצעות קוד, או ותרו על הפונקציונליות ומחקו אותו לגמרי.

 


2018 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל