שרת וירטואלי פרטי – מתי כדאי לבחור אחסון אתר ב-VPS?

מהו שרת וירטואלי פרטי, מה היתרונות שלו, על מה חשוב להקפיד כשבוחרים ב-VPS, ומתי כדאי לבחור לאחסן אתר (או אתרים) בשרתים וירטואליים?

מה זה שרת וירטואלי פרטי?

בעבר, כאשר היה צורך בשרת חזק לאתרים כבדים או בעלי טראפיק גבוה, הפתרון היה שרת פיזי ייעודי. למה הכוונה? מכונה שלמה, קופסת ברזל, שהיתה כולה שלכם, ורק האתר שלכם ישב עליה. מצד אחד, מדובר בפתרון טכנולוגי חזק ואיכותי, ומצד שני, תחזוקת שרתים היא עניין מסובך ויקר, ועצם האחזקה של השרת עלתה כסף רב – לעתים ללא הצדקה, ביחס להכנסות מהאתר.

אז מה עושים? אתרים גדולים כמו אתרי סחר, או אתרי תוכן עם טראפיק חזק, לא יכולים להרשות לעצמם לשבת על אחסון שיתופי. המשאבים בשרת אחסון אתרים זול מתחלקים בין כל היושבים על השרת, ולא יספיקו לאתר עם צרכים רציניים. ומצד שני, אין רצון או יכולת להחזיק שרת פיזי ייעודי.

כאן נכנס לתמונה שרת וירטואלי פרטי (או VPS, ראשי תיבות של Virtual Private Server). כבר מהשם אפשר להבין שמדובר בשילוב מעניין: שרת פרטי, אבל וירטואלי. למעשה, מדובר בשרת חזק ועוצמתי, שיושבים עליו כמה משתמשים. אולם, בניגוד לאחסון שיתופי, המשאבים מוקצים בנפרד לכל משתמש. כלומר, למרות שיש לכם "שכנים" בשרת, אתם לא חולקים איתם מעבדים, זיכרון או בכלל דאטה. באחסון שרת וירטואלי פרטי, מובטחים לכם ולאתר שלכם הביצועים הנדרשים, בלי לדאוג מה קורה עם המשתכנים האחרים בשרת. ומכיוון שמדובר בווירטואליזציה, ולא שרתים נפרדים פיזית, זהו פתרון הרבה יותר זול וקל לשימוש.

VPS שרת וירטואלי

למעשה, כשמדובר על שרת וירטואלי פרטי, אתם מקבלים את היתרונות של שרת ייעודי, במחיר נמוך משמעותית, ובלי שתצטרכו למצוא מישהו שיספק תחזוקת שרתים מקצועית.

שרת וירטואלי פרטי – יתרונות

 • ביצועים: ב-VPS אתם מקבלים שרת חזק ואיכותי, שמבטיח לאתר שלכם ביצועים מעולים ויציבות.
 • אבטחת מידע: שרת וירטואלי מהווה תשתית טובה לאחסון אתרים מאובטח. אתם לא חולקים את השרת עם משתמשים אחרים כמו באחסון שיתופי, ולכן אם יש פריצה או בעיית אבטחה אצל משתמשים אחרים, האתר שלכם לא יהיה בסכנה.
 • מחיר משתלם: אין ספק ש-VPS יקר יותר מאחסון שיתופי סטנדרטי, אולם הוא משמעותית זול יותר משרת פיזי ייעודי, ואפילו עסקים קטנים יכולים להרשות לעצמם אחסון בשרת וירטואלי פרטי.

איך בוחרים VPS לאתר?

פרמטרים חשובים שצריך להתייחס אליהם כשבוחרים אחסון אתרים על גבי שרת וירטואלי:

 • משאבים נדרשים בשרת: כמה נפח אחסון אתם צריכים? כמה מעבדים וזיכרון? אלה הפרמטרים הטכניים הכי קריטיים לשרת וירטואלי פרטי. אם אתם לא בטוחים, שלחו מייל לחברת האחסון ותוכלו לקבל המלצה לגבי הקונפיגורציה הרצויה. בדרך כלל, ב-VPS אפשר לשדרג ולשנות את חבילת האחסון בקלות, כך שתוכלו לעשות שינויים בהמשך.
 • מערכת הפעלה: חשוב לבחור מערכת הפעלה שמתאימה לסוג האתר שאתם מנהלים. שרתי לינוקס, למשל, מומלצים למערכות קוד פתוח.
 • שרת וירטואלי מנוהל או לא מנוהל: ברוב המקרים, תוכלו לבחור אם לנהל בעצמכם את השרת או לקבל שירותי תחזוקת שרתים מחברת האחסון. שירותי תחזוקה עולים כסף, כמובן, אבל אם אין לכם את הידע הטכני – זו השקעה משתלמת שלרוב לא מקפיצה את מחיר ה-VPS באופן משמעותי.
 • גישה ולוח בקרה: בשרתי לינוקס לרוב תקבלו גישה ל-ROOT של השרת, ותוכלו להריץ עליו סקריפטים, להשתמש ב-SSH ולבצע אוטומציה. בררו אם לוח בקרה כמו cPanel כלול בחבילה, והאם תוכלו להתקין לוח בקרה בעצמכם.
 • מיקום השרת: אם השרת לא ממוקם בהתאם לקהל היעד הגיאוגרפי שלכם, יכול להיות שהוא לא יוכל לכפר על המרחק הפיזי, למרות הביצועים הטובים. אם הקהל שלכם ישראלי, עדיף לבחור אחסון על גבי שרת וירטואלי בישראל.
 • שירות לקוחות: פרמטר חשוב תמיד בכל הקשור לנושא אחסון אתרים, אבל אפילו יותר משמעותי כשמדובר על שרת וירטואלי, שהקונפיגורציה שלו עשויה להיות מסובכת יותר. בדקו היטב עם מי אתם "מתחתנים" וודאו שאתם מקבלים שירות לקוחות איכותי וזמין.

מתי צריך שרת וירטואלי פרטי?

VPS הוא בהחלט לא עבור כל אחד, אבל הנה כמה מקרים קלאסיים בהם כדאי לכם לשקול לרכוש שרת וירטואלי פרטי.

 • התחלתם באחסון שיתופי והמשאבים לא מספיקים לכם: אם אתם חורגים באופן קבוע מהשימוש במשאבים בשרת (ולא בגלל תקלות או אתר כבד שלא לצורך, אלא בגלל טראפיק ועומסים על האתר), אז כדאי לכם לעבור לשרת וירטואלי.
 • אם יש לכם צורך בהתקנת אפליקציות או מודולים ייחודיים, שלא נתמכים באחסון שיתופי סטנדרטי.
 • כשאתם צריכים גישת ROOT לשרת.
 • שרת וירטואלי יכול להתאים גם כסביבת פיתוח לתוכנה או לבדיקות תוכנה.
 • אם יש לכם חנות אונליין עם טראפיק גבוה.
 • אם יש לכם אתר פיננסי שדורש אבטחת מידע ברמה גבוהה במיוחד.

קראתם והחלטתם שאתם רוצים שרת וירטואלי פרטי? צרו קשר ונשמח לעזור!


2018 © אחסון לינוקס - אחסון אתרים בישראל